Hurda Nedir

Hurda Nedir

Miladı dolmuş, artık kullanılmayacak durumda olan malzemelerin genel ismi hurdadır. Hurda nedir diye sorulduğunda ilk olarak aklımıza gelen de evde artık kullanılmayacak duruma gelen eski elektronik eşyalarımız olmaktadır. Genel anlamda bir değeri olmayan bu ürünler bilinenin aksine sanayi bakımından gelişmiş ülkelerde oldukça değerlidir, recycle olarak bilinen geri dönüştürme işlemiyle bu malzemeler değerlendirildiğinden dolayı sanayi bakımından gelişmiş ülkelerde hurdaya çıkmış ürünler tamamen işlevsiz sayılmaz.


Hurda nedir denildiğinde ilk olarak aklımıza evdeki eski ve çalışmayan elektronik aletler gelse de hurda sayılabilecek malzemeler plastikten altın ve gümüşe, polyester ürün artıklarından kullanılmayacak durumda olan otomobil parçalarına kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Altın ve gümüş hurdaları dışındaki tüm eski eşyaların ortak özelliği artık bir daha kullanılamayacak duruma gelmiş olmalarıdır fakat bu altın ve gümüş gibi diğer hurda malzemelerin de dönüştürülerek yeniden kullanılamayacağı anlamına gelmemektedir. Yani bugün hurda olarak sayılabilecek tüm ürünler geri dönüşüm sayesinde yarın tekrar hayatımızda faydalı bir eşya olarak yer alabilir. Özellikle endüstriyel ürünler söz konusu olduğunda bu geri dönüşüm yöntemi ile birçok hurda malzeme tekrar hayata kazandırılmaktadır.


Hurda nedir sorusuna cevap olarak sunulabilecek hemen her şey geri dönüşüme uygun olduğundan dolayı belli bir ücret karşılığı toplatılmaktadır. Geri dönüşüme uygun olan malzemeler arasında en yaygın olanları ise; metal hurdası, otomobil hurdası, plastik hurdası, elektronik hurdalar, bilgisayar hurdası ve kağıt hurdası olarak sıralamak mümkün. Yelpaze oldukça geniş olsa da geçmişten günümüze en yaygın şekilde hurdaları toplanan iki malzeme kağıt hurdası ve metal hurdası olmuştur. Son yıllarda şartların değişmesiyle beraber elektronik ev aletleri ve bilgisayar hurdaları da bu pazarda kendi kategorilerini oluşturmuş ve piyasalarına göre fiyatlandırılmışlardır.