Geri Dönüşen Hurdalar

Geri Dönüşen Hurdalar

 Hurda, eskimiş, kullanılıp atılmış, işlev görmeyen, parçalanmış eşya ve ya maden parçalarıdır. Ev eşyalarından ve maden atıklarından oluşan yığının kategorilerine göre ayrılarak geri dönüşüme verilmesi hurdacılık işini sanayinin yan kolu yapmıştır. Toplanan hurdalar, cam, tahta, plastik ve maden ürünleri olarak ayrılmakta ve sanayisine göre fabrikalara satılmaktadır. Hurda fiyatları da hurdanın durumuna ve kullanım alanına göre değişmektedir. Hurda cam, hurda plastik ve hurda maden olarak ayrılabildiği gibi her grup kendi içinde kalitesine göre de ayrılmakta ve fiyatlandırılmaktadır.


             İnşaat demir atıkları, sac ve boru atıkları, demiryolu rayları, kablolar, çelik üretimde kesme sonucu ortaya çıkan kırık parçalar gibi çok geniş bir alana yayılır hurdacılık. Alüminyum, nikel, demir, kablo, bakır, kurşun, çinko atıklar alımda ve satımda farklı fiyatlara sahiptir. Metal sektöründe kullanılan bu atıklar küçük hurdacı esnafı ve ya büyük fabrikalar tarafından değerlendirilmekte, hurda fiyatları ise piyasa koşullarına göre değişiklik arz etmektedir.  Ayrıca her metal kendi grubuna göre sıralanmakta ve fiyat aralığı belirlenmektedir.


            Kullanılmayan atık malzeme olan hurdalar, hurdacı esnafı tarafından toplanabildiği gibi sizde hurdalarınızı büyük firmalara satabilirsiniz. Bu iş ile uğraşan birçok kurum bulunmaktadır. Cam, plastik ve ya metal hiç fark etmeden toplanmakta, ayrılmakta ve geri dönüşüm ve ya imhaya yollanmaktadır. Toplanan demir, alüminyum, krom ve ya çelik parçaları metal sanayi için ikinci el malzeme olarak tekrar kullanıma tabi tutulmaktadır. Cam ve plastik atıklarda kullanım alanlarına göre tekrar kullanıma hazır hale getirilmektedir. Piyasa koşulları göz önünde bulundurularak hurda fiyatları oluşturulmakta ve hurdanın kalitesine göre de bu fiyatlar değişmektedir. Gelişen dünyayla birlikte hurdaların tekrar kullanımı büyük bir öneme sahiptir ve hurda piyasası geri dönüşüm sağlayarak doğayı korumaktadır.