Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar?

Hurda belgeli aracın trafiğe çıkması için yasal prosedürlere uygun hareket edilmesi gerekir. Kanuna göre ülkemizde trafikte yer alacak tüm motorlu taşıtların belirli dönemlerde zorunlu muayeneden geçmesi gerekir. Bu şekilde aracın trafikte güvenle hareket edilebileceğine dair resmi kurumlardan onay verilmesi şarttır. Hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak için de en temel adım olarak muayeneden geçirmeli ve resmi onay olmadan trafikte kullanmamaya dikkat edilmelidir.

Hurda Belgeli Araç Nedir?

Hurda belgeli araçlar genellikle sanayici ve benzeri esnafın kullandığı otomobillerdir. Bu araçlar hurda belgeli olmasına rağmen çalışan mekanizmaları ve bölümlere sahip olduğu için yine de değerlidir. Özellikle internet üzerinden de sık sık araştırılan hurda yedek parçacı olarak iş yapan sanayiciler bu tür otomobilleri değerlendirir. Hurda belgeli araçlar işlevsel özellikleri bakımından genellikle yedek parça tedarik süreçlerinde kullanılmaktadır.

Çekme Belgeli Araç Nasıl Trafiğe Çıkar?

Çekme Belgeli Araç Nasıl Trafiğe Çıkar?

Hurda belgeli aracı trafiğe çıkartmak için muayenesi dahil pek çok resmi işlemden geçmesi gerekir. Çekme belgeli araçla trafiğe çıkmak tamamen yasak olduğu için kurallara uygun hareket etmeyen araç sahiplerine para cezası verilirken araç da trafikten men edilir. Öncelikle aracın muayenesini yaptırmadan önce aracın standart biçimde çalışıyor olmasına dikkat edilir. Muayeneden geçtiğine dair belge alındıktan sonra bu belge ile notere başvurulmalıdır. Hurda belgeli aracı trafiğe sokmak istediğinize dair başvuru yaparak 230 TL trafiğe sokma bedeli ödemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra hurda araç için plaka kağıtları alınır ve şoförler odasından 120 TL ödeyerek 2 adet plakayı bastırıp araca takılması yeterlidir.

Ayrıca Hurda Gümüş Fiyatı bilgilerine bakabilirsiniz.

Hurda Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Cezası

Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma cezası miktarı her yıl değişiklik gösterebilir. Çekme belgeli bir aracı trafiğe çıkarmak için öncelikle bazı işlemlerin yapılması gerekir. Aksi halde yasal prosedüre uygun olmadan hurda belgeli aracı trafiğe çıkaranlara belirli oranda para cezası uygulanır. Trafikteki diğer araç ve yayaların hayatını riske atan bu durumda hurda belgeli aracı trafiğe çıkaranlar hakkında idari para cezası öngörülmektedir. Hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak konusunda gerekli adımları atmayan kişilere 2.698 TL idari para cezası kesilmektedir.

5/5 - (1 vote)

“Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

hurda fiyatları